Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز57
دیروز1881
هفته10884
ماه42368
کل بازدیدها356121

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

دیابت و چاقی مادر و افزایش خطر اتیسم

دیابت وچاقی مادر و خطر بروز اُتیسم(اوتیسم)

برگردان:مژگان هاشمی چلیچه(درمانگر مرکز اتیسم اردیبهشت)

Diabetes Autism Risk1 

شواهد فراوانی وجود دارد که ثابت می کنند علت بروز اتیسم(اوتیسم) بیشتر به عوامل قبل از تولد بر می گردد. به تازگی تحقیق جدیدی به این مبحث اضافه گردیده و دریافته اند که چاقی ودیابت مادر می تواند خطر بروز این اختلال را افزایش دهد. تحقیقی که توسط محققان دانشکده جان هاپکینزدر مورد سلامت عمومی صورت گرفته است دریافت که کودکان متولد شده از زنانی که مبتلابه چاقی مفرط ودیابت هستند، نسبت به کودکانی که ازمادران با وزن متناسب وبدون دیابت متولد می گردند چهار برابر بیشتر احتمال دارد که در معرض  اتیسم(اوتیسم) باشند.

مدیر این تحقیقات دکتر وانگ می گوید "ما می  دانیم که چاقی ودیابت برای سلامتی مادران خوب نیست و اکنون شواهد بیشتری داریم که این شرایط در طولانی مدت بر رشد اعصاب کودکانشان اثر می گذارد". مطابق با آمار مرکز کنترل وپیشگیری بیماری حدود 1در68کودک با اختلال طیف اتیسم(اوتیسم) متولد می گردند. در صورتیکه در سال 2000حدود 1کودک از150کودک با این شرایط شناسایی گردیده اند.

در 2011 انالیز دیگری ازچهل تحقیق، این هماهنگی بین عوامل پیش از زایمان ونوزادی وخطر اتیسم(اوتیسم) را ارزیابی کرد و مشخص گردید که شواهدی برای این فرضیه وجود داردکه طبقه ی وسیعی از علل پیش از زایمان وجود دارد و ممکن است این خطرراافزایش دهند.

این اطلاعات ارزیابی شده شامل وزن قبل ازبارداری مادر و وضعیت دیابت و دیابت بارداری می باشد. این کودکان از زمان تولد با ملاقات های حضوری بعد از زایمان و آزمایشات پزشکی، بررسی می شوند.

در این تحقیق پس از مدتی  محققان 102کودک مبتلا به اتیسم(اوتیسم) راشناسایی کردند که مادرانشان چاق و مبتلا به دیابت بودند و مشخص گردید به نسبت مادرانی که وزن و بدنی متناسب داشتند، چهار برابر بیشتر احتمال دارد که این مادران کودکانشان در معرض اتیسم(اوتیسم) باشند .

خطر ابتلای به اتیسم(اوتیسم) دررحم اغازمی شود

تحقیق تاکید می کند که خطر اتیسم(اوتیسم) از رحم اغار می شود فالین محقق این مطالعه نتیجه می گیرد که برای ما مهم است بفهمیم که در آمیختگی چاقی و دیابت چه اتفاقی روی می دهد.

فالین(یکی از محققین) در مجله پزشکی  توضیح می دهد که فرضیه های متعددی وجود داردکه چراچاقی و دیابت مادر خطر اتیسم(اوتیسم)  در کودکان را افزایش می دهد.نخست بخاطر این حقیقت که چاقی ودیابت باعث ایجاد استرس در مادران می گردد.

فرضیه این است که استرس مادردر حاملگی ممکن است به سیستم ایمنی وی و جنین خدشه وارد کند و اینکه اسیب سیستم های ایمنی وتورم می تواند برای رشد نورون ها مضربوده وخطر را مخصوصا برای اتیسم(اوتیسم) گسترش دهد.

فرضیه ی دوم این است که مکمل فولیک اسید باید در برابر اتیسم(اوتیسم) تاثیر محافظ داشته باشد ولی چاقی مادر منجر به جذب کمتر فولیک اسید می گردد که این مهم میتواند تاثیرات محافظ فولیک اسید را در جلوگیری خطر اتیسم(اوتیسم) محدود کند.

چون این تحقیق یک تحقیق مشاهده ای است هیچ فرضیه ای برای ان تعریف نمی شود اگرچه این نتایج نشان می دهند حیطه های تحقیقاتی وجود دارند که بررسی های دیگری برای انها لازم است. فالین به مجله ی پزشکی می گوید تیم تحقیقاتی وی میخواهد بفهمد چه چیزی در چاقی و دیابت وجود دارد که به رشد مغز نوزاد آسیب می رساند و همچنین چگونه مداخلات درباره ی سلامت مادران میتواند بازده سلامت کودک مثل ریسک ابتلا به اتیسم(اوتیسم) را اصلاح کند .