Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز80
دیروز1881
هفته10907
ماه42391
کل بازدیدها356144

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

درمان اُتیسم با دارویی کهنسال

دارویی از قرن گذشته که ممکن است کلیدی برای درمان اُتیسم(اوتیسم) باشد

مهدی فولادگر(مسئول فنی و صاحب امتیاز مرکز اُتیسم اردیبهشت و مدیر گروه پژوهشی اردیبهشت)

                                                                     Article 2293113 0CE4A434000005DC 649 468x352                                     

محققین دانشکده پزشکی  دانشگاه سان دیگو در 15 ژانویه 2015 عنوان نمودند که یک داروی ضد انگلی که در قرن بیست استفاده می شده، علائم ژنتیکی اُتیسم را در موشهای آزمایشگاهی اصلاح می کند و این درمان ممکن است برای انسانها نیز موثر باشد.

نام این دارو سورامین است که نوعی داروی ضد میکروبی است و در سال 1916 در آلمان تولید و هنوز توسط کمپانی مایر تولید می گردد و دهه های زیادی برای درمان تریپانوزمیازیس مورد استفاده قرار می گرفته است. تریپانوزمیازیس یک بیماری انگلی است که در صحراهای آفریقای شمالی دیده شده و به عنوان بیماری خواب یا خواب آفریقایی نیز شناخته می شود. این بیماری در دو مرحله بوجود می آید نخست علائمی از آن دیده نمی شود اما یکسال بعد از ابتلا به  سیستم عصبی مرکزی حمله نموده و چرخه خواب انسان را دگرگون می نماید.

دانشمندان دانشگاه سان دیگو سابقا یافته بودند که سورامین اصلاح کننده علل محیطی ایجاد کننده علائم اُتیسم در موشها است. اما  این نخستین بار است که برخی نتایج در ژنتیک اُتیسم نیز دیده می شود.

به گفته پژوهشگران دانشگاه سان دیگو اختلالات طیف اُتیسم در یک تا 2 درصد از کودکان ایالات متحده دیده می شود و صدها  فاکتور ژنتیک و محیطی در حال  نشان دادن این واقعیت اند که این اختلال رو به افزایش است.

به گفته پروفسور رابرت ناویاکس استاد  دانشگاه سان دیگو ،اصلاح شدن ناهنجاری ها در یک موش آزمایشگاهی مسیر طولانی دارد تا بتواند برای انسان نیز مورد استفاده قرار گیرد اما مطالعه ما سرعت اکتشافات را در محل تلاقی عوامل ژنتیک، متابولیسم، ایمنی داخلی و محیط برای چندین اختلال مزمن کودکان افزایش داده است. این محل تلاقی نشان دهنده ایده های تازه ما برای درک سرچشمه اُتیسم و توسعه دادن درمانها برای کودکان و بزرگسالان اُتیستیک  است.

ناویاکس که همچنین مدیر مرکز بیمارهای متابولیک و میتوکندریال دانشگاه سان دیگو نیز هست عنوان می نماید سورامین واکنش دفاعی سلولهایی که خطر را از ویروسها یا دیگر عوامل عفونی ،سموم یا جهش های ژنتیک حس می کنند، بلوک می کند.

 این واکنش که زمینه ساز اختلالات طیف اُتیسم است، در اثر مهار نشدن موجب تغییر در ارتباط بین سلولها می گردد که پیامد آن تداخل در رشد و عملکرد مغز است.