Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز2020
دیروز1941
هفته5791
ماه37275
کل بازدیدها351028

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

داروی مخصوص خواب و کاهش علائم اُتیسم

دارویی که برای مشکلات خواب تجویز می شود، می تواند علایم اُتیسم(اوتیسم) را در موشها کاهش دهد.

برگردان:اعظم یوسفی(درمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

 Autism

سورامین ممکن است سلول های پریشان شده توسط مولکول های میتوکندری در پاسخ به  انتشار عفونت را آرام کند .

یک تک دوز از این دارو برای درمان بیماری خواب به طور موقت علائم اُتیسم(اوتیسم) در یک مدل موش را بهبود می دهد.بنابر مطالعاتی که درترجمه ی روان پزشکی در 17 ژوئن منتشر شد محققان اندیشیدند که این دارو از طریق متابولیسم (سوخت و ساز) عمل می کند اما دیگر پزشکان به این مکانیزم دقیق ،مشکوک هستند این داروی صد ساله یعنی سورامین (suramin) مجموعه ای از گیرنده های puinergic  ( انرژی زای خالص) نامیده می شود و بر روی هر سلول در بدن ظاهر می شود را مسدود می کنند در یک بدن سالم این گیرنده ها به Atp ، توزیع انرژی سلول ها و دیگر ملکول های شبکه ای واکنش نشان می دهد.

امکان دارد عفونت ها باعث تحریک ملکول ها شود تحریک یک واکنش سلولی خطرناک که منجر بد عمل کردن سلول ها می شود با مسدود شدن این گیرنده ها امکان دارد سورامین به سلول ها اجازه دهد تا روی ساختارهای نرمال متمرکز شود محققی مشهور به نام ناویاکس پروفسور علم طب گفت : وقتی این سلولها ، واکنش سلول های خطرناک را تحریک می کنند نمی تواند همه ی منابعشان را وقف ساختارهای سلول دار نرمال کند که ممکن است برای پیشرفت عصبی نیاز باشد.

کودکان زنانی که عفونت های شدید در طول بارداری دارند بیشتر در معرض خطر اُتیسم می باشند. ناویاکس این فرضیه را بیان کرد که در این کودکان همان نوع بد عمل کردن سلول نشان داده می شود .

برای ازمایش این فرضیه تیم دکتر ناویاکس این دارو را بر روی موش های تازه متولد شده از مادرانی که در معرض عفونت ویروسی در طول بارداری شان قرار گرفتند اجرا کردند این موش ها علائم بسیاری از اُتیسم(اوتیسم) را نشان می دهند مانند کمبودهای اجتماعی، اصرار بر مطابقت و مشکلاتی با مهارت های حرکتی .

سال گذشته این گروه گزارش دادند که یک دوز تک هفته ای از سورامین رفتارهای اجتماعی متابولیسم و هماهنگی حرکتی را در موش های 6 هفته ای و هماهنگی حرکتی را در موش های 6 هفته ای که نشانه های اُتیسم را داشتند را بهبود می دهد.

مطالعات جدید این مورد را به موش های 6 ماهه ای را معادل سن سی سال در انسان هاست تعمیم داد. یک تک دوز سورامین رفتارهای اجتماعی و متابولیسم را در این موش های بزرگ سال به مدت 5 هفته بهبود می دهد. ولی تأثیری بر مهارت های حرکتی ندارد.

ناویاکس می گوید :‌بعضی ویژگی های رفتاری و عملکرد ادراکی که گمان می کردیم یک چیز ثابت دائمی در بعضی از انواع موش هاست در حقیقت فعال هستند و می توانند از طریق مداخله ی متابولیک صحیح تغییر کند.

جی کارگوس، رئیس مرکز تحقیقات اُتیسم از دانشگاه کالیفرنیا، ایرواین، بیان می کندکه :

این نتایج جالب هستند لیکن سورامین برروی راه هایی زیستی بسیاری، اثراتی می گذارد و در واقع این که دقیقاً چطور عمل می کند هنوز روشن نیست همچنین متذکر شد که استفاده طولانی مدت سورامین اثرات جدی دارد مانند کم خونی و مشکلاتی که با غده فوق کلیوی در ارتباط است و هورمون آدرئنالین و هورمون های دیگر را تولید میکند.

ناویاکس می گوید: از این محدودیت ها آگاه است و سورامین را به عنوان درمانی برای بچه هایی که دچار اُتیسم هستند توصیه نمی کنند. وی می گوید : هدف ما آزمایش برهان اصلی است ما می خواهیم ببینیم که آیا می توان از یک دارو استفاده کرد و تلنگری به تغییرات عصب شناسی زد و رفتار و متابولیسم را تغییر داد. یک حقیقت سوال برانگیز درمورد اثرات دارو این است که بعضی از بهبودها برای پنج هفته باقی می ماند که این زمانی است که باید این دارو از بدن موش ها زدوده می شد تئوپالمر می گوید :ممکن است دلیل آن این باشد که سلول ها بسیار آهسته به حالت های مضطرشان  باز می گردند حتی بعد از این که دارو مصرف شود. تئوپالمر دستیار پرفسور عصب شناسی در دانشگاه استانفورد کالیفرنیا همچنین اشاره می کند که این دارو همه ویژگی های شبیه اُتیسم در موش ها را نقض نمی کند.

در این حین ناویاکس و همکارانش در حال اکتشاف این فرضیه اند که سورامین واکنش خطر سلول ها را ملایم و متعادل می کند.

48 نوع مداخله کننده و فرآورده ی متابولیسمی وجود دارد که در مراحل مختلف بر روی موش های درمان نشده معرفی می شوند از این 48 مورد یازده مورد به گیرنده های انرژی زای خالص مربوط می شود که سورامین را مسدود می کند مراحل 9 گانه  این متابولیست ها در موش های اُتیسیتک پیش برده شد که با واکنش خطر سلولی بسیار فعال مطابقت می کند.

ناویاکس می گوید : بعد از درمان سورامین متابولیسم موش های بهتر شده همانند متابولیسم موش های کنترل شده بود همچنین یک تست خون نشان داد که که سورامین  سطح باکتری روده را در موش های متابولیز شده نرمال می کند. کودکان اُتیسیتک علائم روده ای بسیار شایعی دارند که گمان می رود منجر به تجمع غیرعادی میکروب روده ای شود.

ناویاکس و همکارش مطالعات سورامین را در یک مدل موش با علائم ضعیف یک اختلال وابسته به اُتیسم را تکرار می کند همچنین آنها این دارو را بر روی 20 کودک اُتیسیتک آزمایش کردند. انتظار نمی رفت که اولین دوز، اثرات جانبی داشته باشد، اما این تلاش ممکن است به تحقیق درمورد اهداف مهم تر با یک نمایه سمی (زهری) کمتر کمک کنند. ناویاکس می گوید : موش ها متفاوت از انسان ها هستند نمی خواهم امید بی جا بدهم اما از سوی دیگر درمورد این مسیری که پیش رویمان باز شده بسیار مشتاق می باشم .