Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز66
دیروز1881
هفته10893
ماه42377
کل بازدیدها356130

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

تعریفی دوباره برای اُتیسم(اوتیسم)

چگونه اُتیسم(اوتیسم) را تعریف کنیم ؟ بر اساس نقص ها و یا توانایی ها ؟

برگردان:خدیجه کریمی(درمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

CreateAbility1

این مقاله در مورد دو پسر به نام جان و چارز است. چارلز قادر به صحبت کردن میباشد و میتواند گرسنگی خود را بیان کند.اما برادرش چارلز قادر به صحبت کردن نیست ولی به راحت و با مهارت با دیگران رابطه برقرار می کند و احساسات خود را از طریق حالت های صورتش انتقال می دهد.

ارزیابی های سنتی این بیماری جان را به عنوان یک انسان توانا تر نسبت یه چارلز معرفی می کند ولی نباید توانایی های چارلز را در برقراری ارتباط  نادیده گرفت.

روزنبوم مدرس دانشگاه مک مستر در کانادا میگوید نقص چارلز از استفاده از زبان شبیه توصیف کردن خود روزنبوم به عنوان یک مرد سفید غیر اسیایی میباشد او اضافه میکند که ما در توصیف کارهایی که قادر به انجام انها نیستیم دقیق تر هستیم و نسبت به توانایی های خود بی تفاوت تریم.

دو سال قبل محققان از این نظریه روزنبوم طرفداری کردند و به آن توجه بیشتری کردند.نسخه فعلی DSM-5 بیشتر روی توانایی های روزمره فرد متمرکز است نه سطح هوش فرد.لذا باید این افراد اُتیستیک(اوتیستیک) را بیشتر به سمت توانایی ها خود تشویق کرد نه ناتوانایی هایی که از ان رنج میبرند.

چارلز بعد از یک مدت تایپ کردن را یاد گرفت ولی اگر از ابتدا عدم توانایی در صحبت کردن او را به عدم توانایی او در برقراری ارتباط نسبت میدادند این اتفاق نمیفتاد و هرگز تایپ کردن را هم یاد نمیگرفت.

روش " من میتوانم "

روزنبوم از این روش در درمان فلجی به کار برد.در سال 1995 ، او بیشتر روی نوع فعالیت ها متمرکز بود نه نحوه انجام دادن انها.

" وقتی قادر به راه رفتن باشید ، اینکه چقد خوب یا بد این کار رو انجام بدید برای من مهم نیست " این جمله روزنبوم می باشد.

این روش برای کودکان مفید نیز میباشد.اگر یک بچه قادر به راه رفتن روی یک سطح مسطح میباشد پس تعمیر کف اتاق بهتر از درمان ان کودک میباشد. او میگوید ما باید محیط را به نفع بیماران مبتلا به اُتیسم(اوتیسم) تغییر دهیم .بعضی وقت ها یک کار ساده باعث ایجاد تغییرات بزرگ میباشد.

در مورد ناتوانایی های ذهنی ، هنوز IQ پایین برای تعین بیماری مورد نیاز است .اما شدت این بیماری و ناتوانی ها بستگی به رفتار سازگارانه انها دارد. تست آی کیو فرد به طور کامل نشاندهنده ناتوانایی های فرد نیست .

روزنبوم و هماکارانش در حال ایجاد یک مقیاس توانایی های فردی هستند که نشان میدهد این کودکان چگونه در محیط ارتباط برقرار می کنند.در این سیستم یک کودک با امتیاز پایین فقط وقتی صحبت میکند که یک فرد با او صحبت کند و به ندرت مکالمه رو خود شروع میکند.و کودکان با امتیاز بالاتر به طور کامل با دیگران ارتباط برقرار میکنند ،

مادر چارلز هم اعتقاد داشت که چارلز از نظر ارتباط عمومی بهتر از برادرش میباشد.روش های سنتی هرگز از غزایز کودکان پشتیبانی نمیکرد ولی مقیاس و روش روزنبوم این کار را می کند.