Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز2028
دیروز1941
هفته5799
ماه37283
کل بازدیدها351036

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

تشخیص اُتیسم با اسکن مغزی

 

آیا تشخیص اُتیسم(اوتیسم) با اسکن مغزی امکان پذیر است؟

مهدی فولادگر(مسئول فنی و صاحب امتیاز مرکز اُتیسم اردیبهشت و مدیر گروه پژوهشی اردیبهشت)

FMRI

محققان توانسته اند اُتیسم را از غیر اُتیسم در 33 مورد از 34 مورد به وسیله استفاده از تحلیل کامپیوتری تصاویر مغزی که نشان دهنده فعالیت مناطق خاص از مغز در واکنش به کلماتی اجتماعی مانند بغل کردن است، تشخیص دهند.

بر طبق یک مطالعه در سال 2014 محققان گزارش کردند که آنها می توانند از اسکن مغزی و فورمول های کامپیوتری برای تشخیص افراد بزرگسال مبتلا به اُتیسم با دقت 97 درصد استفاده کنند. و بر همین اساس پیشنهاد کردند که این تکنیک می تواند در ترکیب با متدهای سنتی تشخیص اُتیسم که بر اساس چکلیست های رفتاری است، مورد استفاده قرار گیرد. دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون پیتسبورگ از FMRI  برای پیگیری فعالیت مغزی 34 شرکت کننده استفاده نمودند.( در اف‌ام‌آرآی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی: تصاویری متناوب از مغز، در حال فعالیت و سپس در حال استراحت گرفته می‌شود و از یکدیگر بطور دیجیتالی بکمک نرم‌افزارهایی همانند اف اس ال متمایز می‌گردند و حاصل این پردازش، عملکرد مغزی در اثر تغییرات جریان خونی در مغز را از لحاظ فیزیولوژیکی نشان میدهد( و از آنها خواسته شد که درباره کلمات مرتبط با تعاملات اجتماعی فکر کنند. نمونه ای از این کلمات اجتماعی تشویق کردن،عشق ورزیدن،درآغوش گرفتن بود.نیمی از شرکت کننده ها در طیف خفیف تا شدید اُتیسم و نیمی دیگر نیز سالم بودند. مقایسه اسکن های مغزی افراد شرکت کننده در گروه اُتیسم با گروه کنترل نشان دهنده  فعالیتهای کمی در نواحی مغزی آنها بود.

پژوهشگران سپس از فرمول های رایانه ای ریاضی برای تشخیص دقیق اُتیستیک بودن یا نبودن در 33 نفر از 34 نفر شرکت کننده استفاده نمودند.

وقتی  از شرکت کنندگان درخواست گردید که درباره تشویق کردن،بغل کردن،عشق ورزیدن فکر کنند، شرکت کنندگان عادی اینگونه عنوان نمودند  که خودشان را در حالی که قسمتی از یک تعامل یا رابطه بوده اند تصور نموده اند ،در صورتی که شرکت کنندگان اُتیستیک بیشتر به معنی لغات فکر می کرده اند بدون اینکه در اندیشه شان خود را در بطن یک تعامل قرار دهند.

استفاده از FMRI  برای پیگیری واکنشهای مغزی در امور اجتماعی پژوهش جدیدی نیست . در چندین مطالعه دیگر نیز از اسکنهای اف ام آر آی برای ارزیابی تغییرات در واکنشهای مغزی به عوامل اجتماعی ایجاد شده در اثر درمانهای رفتاری یا آموزش های مجازی برای بهبود مهارتهای اجتماعی و فعالیتهای مغزی، استفاده شده است. 

این مطالعه نشان می دهد که برخی افراد اُتیستیک الگوهای فعالیت مغزی متفاوت با افراد غیر اُتیستیک دارند و محققین کارنیگ ملون در بررسی این متد به عنوان یک ابزار عینی برای تشخیص اُتیسم در حال پیشرفت هستند.