Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز66
دیروز1881
هفته10893
ماه42377
کل بازدیدها356130

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

تاثیر ریسپریدون در درمان اُتیسم

بررسی تاثیر ریسپریدون در درمان اُتیسم(اوتیسم)

زینب احمدی(پژوهشگر و سردرمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

Stringio

 یکی از اولین داروهایی که برای کودکان مبتلا به اُتیسم تجویز می شود، ریسپریدون است که به صورت گسترده مورد تایید قرار گرفته و موجب بهتر شدن عملکرد رفتاری می گردد .لارنس، پزشک اطفال در مرکز اُتیسم مارکوس در دانشگاه انتالیا می گوید :از اثرات این دارو کاهش بیش فعالی و رفتارهای تکراری است که موجب نتیجه گیری بهتر کودک اُتیستیک از خدمات اجتماعی ،برنامه های آموزشی و مداخلات رفتاری می شود.

ریسپریدون نوعی آنتی سایکوتیک  بلوک کننده ی گیرنده های مغز برای دوپامین و سروتونین است. در سال 1993 سازمان غذا و داروی  آمریکا (FDA)ریسپریدون را برای درمان اسکیزوفرنی و همچنین در سال 2006 برای درمان تحریک پذیری در کودکان اُتیستیک بین 5تا 16 سال مورد تایید قرار داد. این اولین تایید برای استفاده از یک دارو در درمان رفتارهای مرتبط با کودک اُتیستیک است. از جمله این علائم رفتاری می توان به پرخاشگری ,خود آزاری و بد خلقی اشاره نمود. در سال 2011  پژوهشگران  با تحقیق بر روی 70کودک اُتیستیک تحت درمان دارویی، به این نتیجه رسیدند که از عوارض این دارو، بیشتر خواب آلودگی است تا افزایش وزن.  و نیز در سال 2013 مشخص گردید که استفاده از دوز کم دارو باعث کاهش عوارض جانبی مختلف مانند خواب آلودگی و افزایش اشتها می شود.

داروها غالبا برای درمان مشکلات رفتاری فرد اُتیستیک که دارای عملکرد نامطلوب در خانه و مدرسه است، استفاده می شود .بسیاری از دارو های تجویز شده  برای اُتیسم در آمریکا "بدون بر چسب تایید "هستند، این بدین معنی است که به طور رسمی توسط سازمان غذا ودارو(FDA)مورد تایید نیستند.

ریسپریدون می تواند کج خلقی و پرخاشگری را در برخی ازکودکان اُتیستیک بهبود بخشد اما دارای اشکالات ومحدودیت هایی است. این دارو اثرات قابل توجهی در کاهش تعدادی از علائم رفتاری مرتبط با اُتیسم نشان داده .برطبق 22مطالعه انجام گرفته در این خصوص، ریسپریدون در کاهش  مشکلات رفتاری و علائم کودکان مبتلا به  اُتیسم تاثیر بسزایی دارد. هرچند دارای عوارض جانبی ای نیز هست ولی می تواند در رفتار تحریک پذیر و پرخاشگری اکثر کودکان مبتلا به اُتیسم موثر باشد. ازجمله مهمترین عوارض جانبی این دارو افزایش وزن و افزایش اشتها می باشد.