Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز2020
دیروز1941
هفته5791
ماه37275
کل بازدیدها351028

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

اُتیسم و جهش در پروتئین NHE6

اُتیسم(اوتیسم) و جهش در پروتئین  NHE6

برگردان: وجیهه نقیان فشارکی(درمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

Growth Factor To Autism

NHE6(تصویرسبز رنگ) که پروتین مربوطه به اُتیسم (اوتیسم) است در عکس برداری های جدید عصبی (تصویر قرمز رنگ)  در جاهای مشابه  مغز وجود دارد.

 

مطابق  تحقیقی که در مجله نورون به چاپ رسیده جهش هایی که در پروتئین  NHE6 که با اُتیسم مرتبط است می تواند با تداخل در یک عامل رشد به نام BDNF ( که ماده ای برای بقا و رشد سلولهای عصبی است و به آن ماده مورد نیاز رشد عصبی نیز می گویند)از رشد پیوندهای عصبی جلوگیری کند.

به گفته محققین بنا به این آزمایش داروهایی که سیگنالینگ BDNF را تسهیل می کند می تواند برخی از اشکال اُتیسم را درمان کند. جهش های NHE6 به شرایطی به نام سندرم کریستین سون با مشخصات حالات غیر معمول چهره، حرکات غیر ارادی  ماهیچه های و علائم اُتیسم منتهی  می شود.  در کالبد شکافیهای مغز 29 فرد مبتلا به اُتیسم سطح کمتری از NHE6 را در مقایسه با کنترل های در خود داشتند.

در مطالعه ای جدید  پژوهشگران  دریافتند که NHE6اصولاً  در عصب های درحال رشد  دیده می شود و نتیجه گرفتند که این پروتئین  در رشد عصبی نقش دارد. عصب هایی از موش ها که فاقد این پروتئین   بود پیچدگی  کمتر و سیناپس ها یا پیوند های عصبی کمتری نسبت به کنترل ها داشت. این عصب ها شبیه عصب های موش هایی به نظر می رسیدند که سندرم  رت را مدل سازی می کردند که این نیز یکی دیگر از اختلالات مربوط به اُتیسم است.

مطابق یافته های پژوهشی، اندوزرم ها در عصب هایی که فاقد NHE6 هستند اسیدی ترند  و احتمال کمتری برای بازگرداندن پروتئین  نسبت به اندوزوم های کنترل در خوددارند به ویژه اندوزوم های جهش یافته در  تنزل و تخریب TRKB که یک دریافت کننده برای BDNF  است و با اُتیسم  مرتبط است نقش به سزایی دارند. اضافه کردن  BDNF اضافی به عصب های کشت داده شده فاقد NHE6 باعث وضعیت طبیعی این عصب ها می گردد.مطالعات نشان داده است که ترکیباتی که فرایند علامت دهی BDNF را تقویت کند علائم اُتیسم را در موش های سندرم رت بهبود می بخشد.