Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز74
دیروز1881
هفته10901
ماه42385
کل بازدیدها356138

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

نقش ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی

بررسی میزان ویتامین‌هاو مکمل‌های غذایی برای کودکان اُتیسم

سحر نصر آزادانی (درمانگر و پژوهشگر مرکز اُتیسم اُردیبهشت)

B6 یک ویتامین محلول در آب است و نام علمی آن پریدوکسین است. بسیاری از داروهای اعصاب دارای ویتامین B6 هستند. در بدن ما انسانها تولید و تبدیل پروتئینها وابستگی زیادی به B6 دارد. مثلا در تولید پروتئینهایی که در گلبولهای قرمز خون موجود است وجود ویتامین B6 بسیار مهم است. عملکرد اصلی این ویتامین در این است که در اسید آمینه ها و ساختمان پروتئین ها عمل می کند و اغلب برای انتقال نیتروژن و گوگرد و مولکولهای کربن دار به‌کار می رود.8 ویتامین B6 ضروری برای تشکیل سلولهای عصبی و سیستم ایمنی بدن و غدد درون ریز است. در بدن ما پیام رسانهای عصبی وجود دارند که پیامهای حسی و حرکتی را منتقل می کنند. این ویتامین اثری قوی بر انتقال دهنده های عصبی دارد. اگر B6 وجود نداشته باشد پیام رسانها درست عمل نکرده و اختلالات عصبی بروز می کنند. هر چه غذاهایی که می خوریم پروتئین بیشتری داشته باشد ویتامین B6 بیشتری نیاز داریم. عارضه کمبود ویتامین B6 بروز اختلالات عصبی است. داروی ایزونیازید باعث کمبود ویتامین B6 در بدن می‌شود. داروی ایزونیازید یا INH محلول در آب و ضد سل بوده و در درمان آن هم استفاده می شود و با بروز به داخل دیواره باکتری آن‌را از کار می اندازد. این دارو اولین باری همراه است. در سال 1952 کشف شد. ایزونیازید در درمان توبروکلوز هم موثر است. بیماری توبروکلوز یک بیماری استخوانی در کودکان است که با علائمی مانند عقب ماندگی ذهنی، وجود زخم روی بدن و مشکلات استخوانی بروز می کند. نیاز مبرمی به ویتامین B6 در مواد غذایی وجود دارد به‌طوری که در ایالات متحده امریکا به غنی سازی مواد غذایی و سبزیجات خود پرداخته اند. امروزه اکثر رژیم‌های کودکان بر وجود مقدار زیادی پروتئین در مواد غذایی کودک تاکید می کنند در حالی‌که از نقش مهم ویتامین B6 غافل مانده اند. متخصصان زیادی بر این نکته تاکید کرده اند که غذاهای سنتی از نظر داشتن ویتامین‌ها و مکمل های غذایی غنی تر از غذاهای امروزی هستند.

ویتامین B6 مخصوصا در نانها، بیسکوئیتهای سبوس دار، جوانه گندم، محصولات گوشتی مخصوصا مرغ و ماهی و جگر، سبزیجات، میوه (موز از نظر داشتن ویتامین B6 بسیار غنی است) هویج، گل کلم، نخود فرنگی، آب پرتقال، گوجه فرنگی و سیب وجود دارد.

نتیجه اینکه به همان میزان که مواد پروتئینی برای رشد کودکان اُتیسم موثر است، ویتامینها هم اثرگذارند. در رژیمهای کودکان اُتیسم باید همه مواد غذایی گنجانده شود و صرفا به یک نوع مواد غذایی که در اکثر مواقع مواد پروتئینی است اکتفا نگردد. بهتر است کودک اُتیسم تحت نظر یک متخصص تغذیه باشد و از هرگونه عمل به تجویز غیرپزشکی خودداری گردد.