Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز72
دیروز1881
هفته10899
ماه42383
کل بازدیدها356136

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

مواد غذایی جایگزین رژیم GFCF

مواد غذایی جایگزین رژیم GFCF

زهرا سهران (پژوهشگر مركز اُتيسم ارديبهشت)

2

شیر سویا: مهم‌ترین عصاره حیات‌بخش و فعال سویا، شیر سویا است. شیر سویا با دارا بودن آهن فراوان و مقادیر زیادی کلسیم معادل شیر لبنی و فاقد کلسترول و لاکتوز، شرایط استثنائی، یعنی غنی بودن و نداشتن عوارض را داراست. دارای ایزوفلاون‌ها، حداقل چربی اشباع‌شده که می‌تواند جایگزین شیر گاو شود. از دیگر محصولات آن، شکلات سویا است که حاوی میزان بالایی پروتئین و فیبر، چربی کم، ٢٢نوع ویتامین و املاح بوده و فاقد کلسترول و گلوتن می‌باشد.

شیر بادام: منبع خوبی از منیزیم است که می‌تواند به هضم غذا کمک کند. قند آن نسبت به شیر سویا کم است.

شیربرنج: یک فنجان شیر برنج حاوی ۳۳گرم کربوهیدرات، سه تا چهاربرابر شیر یا شیر سویاست.

شیر جوی دو سر: معمولاً برای افرادی که مبتلا به آلرژی‌های متعدد هستند، قابل تحمل است. مانند شیربرنج سرشار از قند است، کلسیم و پروتئین شیر گاو را ندارد و برای کسانی که به گلوتن حساسیت دارند هم مفید استو

شیر نارگیل: جایگزین مناسب برای کسانی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند یا به شیر حیوانی حساسیت دارند. فاقد گلوتن است.

تأثیر سویا بر روی عملکرد مغز

تحقیقات اخیر نشان‌دهنده این است که سویا علاوه بر دارا بودن خواص مفید که نقش بسیار مهمی در رژیم غذایی دارد، کمک زیادی به تقویت هوش و حافظه می‌نماید.

داروسازان در کینگز کالج لندن دریافته‌اند افرادی که مواد غذایی وابسته به سویا را در رژیم غذایی خود به‌مدت ١٠ هفته وارد می‌نمایند، حافظه آن‌ها بهتر از کسانی است که همان میزان پروتئین، چربی و کالری را از غذاهایی غیر از فراورده‌های سویا دریافت کرده‌اند.

پژوهشی توسط ملونیا مارتین و همکاران انجام گرفت و نشان داد که استروژن‌های گیاهی کارآیی مغز در موش‌های مسن را بالا می‌برد.

فرض بر این است که جذب ایزوفلاون سویا سبب تحریک تغییرات در مغز خواهد شد تا عمل زیست‌پذیری را بالا برده و تغییرات پروتئینی را کاهش دهد که با کاهش تخریب عصبی همراه است. بنابراین خوردن پروتئین سویا، چندین پروتئین را در مغز پستانداران تحت تأثیر قرار می‌دهد که این تأثیر، به حضور ایزوفلاون‌ها ارتباط دارد.

اثرات فیتواستروژن سویای رژیمی بر رفتارهای اضطرابی وابسته به مغز و ساختمان عصبی و حافظه

براساس مطالعه توسط لپارت و همکاران در مرکز اعصاب بیرمنگام، فیتواستروژن‌ها از طریق رژیم سویایی، عملکرد آنزیم آروماتاز را در مغز تغییر نمی‌دهند، ولی اثرات رفع اضطراب قابل توجهی را در بزرگسالی ایجاد می‌کند.