Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز74
دیروز1881
هفته10901
ماه42385
کل بازدیدها356138

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

سالیسیلات‌ها و اُتیسم

سالیسیلات‌ها

زهرا طریقت (درمانگر و پژوهشگر مرکز اْتیسم اردیبهشت)

4

در 80% غذاهای شناخته‌شده هستند. سالیسیلات‌ها در رنگ‌ها، طعم‌دهنده‌ها، نگهدارنده‌ها و مونوسدیم گلوتامات (Monosodium Glutamate)که تقویت طعم نیز نامیده می‌شود وجود دارند. به‌ویژه در غذاهای فرآوری‌شده، شیرینی، نوشابه، cordial و غذاهای سرپایی یافت می‌شوند.

همچنین در میوه‌های خانواده مرکبات (البته به‌جز لیمو)، انواع توت‌ها(مثل مربا و نوشیدنی)، stone fruits و همچنین در ادویه کاری و فلفل (chilli) و گوجه‌فرنگی وجود دارند.

عدم تحمل سالیسیلات در 60% افراد طیف اختلالات اُتیسم شناخته شده است که مانند کوکائین بالا موجب اضطراب، نوسان خلق و تکه‌تکه شدن ادراک بصری می‌شود.

این عدم تحمل از طریق رژیم غذایی می‌تواند تحت کنترل قرار بگیرد. همچنین از طریق مکمل که شامل سولفات منیزیم (Epsom) نمک حمام (برای جذب سولفات منیزیم از طریق پوست) اگرچه این بهترین راه برای جذب سولفات نیست و گلوتامین و روغن ماهی برای کاهش اثرات التهابی در بدن کمک می‌کند.

در مواردی با وجود رژیم غذایی مناسب کودک دچار سوءتغذیه می‌شود. به‌همین دلیل ازمولتی ویتامین، مواد معدنی و اسیدهای آمینه استفاده می‌شود تا این سوءتغذیه در افراد اُتیسم جبران شود.

بسیاری از این افراد دارای کمبود منیزیم، روی و منگنز هستند.

کمبود LGA در روده بدین معنا خواهد بود که بدن با عفونت وارد شده در روده از جمله عفونت های قارچی، و Candida مبارزه نمی‌کند.

اغلب تنها راه معقول برای از بین بردن candida و بهبود یافتن ایمنی روده، درمان شرایط تغذیه‌ای و اضطراب زمینه‌ای و متوقف کردن تغذیه‌ی کاندیدا با شکر است. (که آن از دست رفتن "روی" را از طریق کلیه ها تشدید می‌کند)

کپسول سیر، اسید کاپریلیک مکمل‌هایی برای مبارزه با candida هستند. همچنین اسکوربات کلسیم و مقدار زیادی آب در طی چنین برنامه‌ای برای سم‌زدایی و کشته شدن candida لازم است. روغن ماهی هم در چنین مواردی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

البته هنگامی که candida نمی‌تواند قند بدن را غارت کند، ویتامین B را غارت می‌کند.

افرادی که مصرف مقدار زیادی از غذاهای پر فنول و یا غذاهای حاوی سالیسیلات‌ها و یا مواد افزودنی، را در برنامه‌ی خود دارند ممکن است با برخی از این اثرات منفی مواجه شوند:

  • خنده در زمان‌های نامناسب (در شب و یا وقتی چیزی خنده‌دار نیست)
  • راش‌های عجیب و غریب است که در بدن ظاهر می‌شود
  • رفتارهای نامنظم و خلق و خو
  • رفتار تحریک خود
  • بیدار شدن از خواب در اواسط شب
  • داشتن یک زمان سخت با مدفوع خود (یبوست، اسهال و یا غذاهای هضم‌نشده)
  • سردرد

این مهم است که توجه داشته باشید این علایم می‌تواند به‌علت اُتیسم و یا دیگر مسائل پزشکی باشد. همچنین، معمول است برای برخی به‌تجربه برخی از مسائل فوق و نه همه. برای بسیاری از خانواده‌ها با کودکان در این طیف، از بین بردن و یا تا حد زیادی کاهش مصرف فنل، سالیسیلات‌ها، و مواد افزودنی منجر باعث بهبودی کودکان خواهد شد.