Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز74
دیروز1881
هفته10901
ماه42385
کل بازدیدها356138

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

افزودنی‌های خوراکی و اُتیسم

تاثير افزودني‌ها بر اختلالات رفتاري و بيش‌فعالي كودكان

زهرا طریقت (درمانگر و پژوهشگر مركز اُتيسم ارديبهشت)

3

يكي از مشكلات عديده در كودكان اُتيستيك اختلالات رفتاري و بيش‌فعالي است. در برخي موارد علت اين اختلالات در بين كودكان عادي و اُتيستيك مي‌تواند يك منشاء داشته باشد. طبق یک مطالعه دوسوکور تصادفی با پلاسبو از افزودنی‌های مواد غذایی یافت می‌شود که آن‌ها بیش‌فعالی را در کودکان معمولی افزایش می‌دهند. این مطالعه بزرگ از 153 کودک 3ساله و 144 كودك 8 تا 9ساله بود و بیان‌گر این مطلب است که وجود هر رنگ مصنوعی و یا بنزوات سدیم (نگهدارنده غذا) در غذاها سبب ایجاد و یا افزایش بیش‌فعالی در کودکان خواهد شد.

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از افزودنی‌های مواد غذایی می‌توانند اثرات مخربی داشته باشند و حذف آن‌ها می‌تواند به اکثر کودکان کمک کند.

این مواد شیمیایی می‌تواند بر رفتار، یادگیری، گفتار و سلامت کودکان تاثیر بگذارد.

رنگ‌های غذایی از نفت ساخته می‌شوند و به‌طور قانونی اجازه داده‌شده با محصولات جانبی سمی که شامل سرب، جیوه و آرسنیک (arsenic) است، آلوده شوند.

رنگ‌هایی مانند قرمز 3، سرخ 40، آبی 1، آبی 2، زرد 5، زرد 6، سبز 3 و یا زرد 10 یا سرخ 30 که در دارو و لوازم آرایشی استفاده می‌شوند.

هنگامی‌که کودکی غذایی را می‌خورد که دارای زرد 5 است، درواقع "روی" بدن خود را از طریق ادرار و یا بزاق دهان از دست می‌دهد. در کسانی که بیش‌فعالی دارند این اثر مخرب، سریع‌تر از کسانی است که بیش‌فعالی ندارند.

طعم‌دهنده‌های مصنوعی (که وانیل یکی از شایع‌ترین آن‌هاست. اما به‌طور کل طعم‌دهنده‌ها انواع بسیاری دارند.)