Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز2020
دیروز1941
هفته5791
ماه37275
کل بازدیدها351028

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

12 راهکار برای بیش حسی در اُتیسم

دوازده راهکار برای کمک به کودکان اُتیستیک(اوتیستیک) که دچار بیش حسی یا دفاع لمسی هستند

مهدی فولادگر(مسئول فنی و صاحب امتیاز مرکز اُتیسم اردیبهشت و مدیر گروه پژوهشی اردیبهشت)

Untitled

کودکان دارای دفاع لمسی یا بیش حسی اکثر مواقع از تجربیات لمسی که به طور معمول موجب مشکل و یا هشدار در افراد دیگر نمی شوند،اجتناب می کنند،می ترسند و آزار می بینند. آنها از تجربیات لمسی اجتناب می کنند و فعالیتهای لمسی خود را در بازی محدود می کنند و این موارد در نهایت موجب محدود شدن یادگیری از تجربیات وهمچنین رشد مهارتهای حرکتی ظریف و درشت می شود.

 در کودکان اُتیستیک به علت اینکه سیستم عصبی قادر نیست احساسات لمسی و محرکات را به درستی تفسیر کند، حالت دفاع لمسی و بیش حسی رخ می دهد، در نتیجه یک کودک با ترس ،اجتناب ، پس کشیدن، یا نشان دادن پاسخ جنگ و گریز واکنش نشان می دهد. کودک شما این کار ها را عمداً انجام نمی دهد،پس اورا سرزنش ،ناراحت و تنبیه نکنید او در مقابل مشکلات خود به دفاع شما نیاز دارد. به او برای درمان کمک کنید و اورا در سازگاری با نیازهایش همراهی کنید.

در اینجا به دوازده راهکار کوتاه و مختصر برای بر طرف نمودن دفاع لمسی و بیش حسی اشاره می گردد:

1-از جورابهای یک تکه استفاده کنید.این نوع جورابها بدون درز دوزی و خط دوخت است و به همین دلیل تمام سطح پا را به صورت یکنواخت می پوشاند.

2-برچسبها  را از لباسها برداشته و یا جدا کنید.

3-با کودکتان به خرید بروید و به او اجازه دهید لباس یا کفش خود را انتخاب نماید . به او امکان این را بدهید که آنها را لمس و برانداز کند تا در صورت راحت بودن آنها را خرید کنید.

4-مواد خمیر بازی را خودتان بسازید.

مانند: خمیر بازی شکلاتی معطر

 برای تهیه این نوع خمیر از مواد خوراکی زیر استفاده کنید:

یک چهارم فنجان آرد

یک دوم فنجان پودر کاکائو

یک دوم فنجان نمک

یک دوم قاشق  غذا خوری  خامه

یک دوم قاشق غذا خوری  روغن کیک پزی

 یک فنجان آب گرم

آرد ،پودر کاکائو، نمک، خامه، را با هم مخلوط کنید. روغن شیرینی پزی و آب گرم را اضافه کنید و با هم مخلوط کنید.به سرعت هم بزنید و با هم مخلوطشان کنید. خمیر را به شکل توپ درآورده  وبا حرارت بسیار کم آن را به میزان کمی بپزید. وقتی خنک شد  باز هم با دستان خود کمی خمیر را ورز دهید و آن را در ظروف محافظ هوا قرار دهید. به علت اینکه در تهیه این نوع خمیر از مواد کاملاً خوراکی استفاده می گردد نگرانی چندانی از اینکه کودک مقداری از آن را به دهان ببرد وجود ندارد ولی با این حال میزان بالای نمک در این خمیر مزه خوشایندی برای کودک ندارد.

5-انجام فشار عمقی وقتی کودک دچار بیش حسی یا دفاع لمسی است.فشار عمقی اشاره دارد به نوعی از لمس که می تواند به کم حس کردن تجربیات لمسی کودک شما کمک کند. یکی از راهکارها میتواند نوعی ماساژ که دستان در دور بدن فرد دیگری محکم قفل می گردد( که به  بغل کردن خرس معروف است )یا پتو پیچ کردن کودک تان  باشد.

6-پوشیدن اسپندکس یا  لباسهای زیر با الیاف مصنوعی(لباسهایی که به شکل استرژ میباشد و حالت چسبان دارد) به دلیل اینکه  سطح بدن را به شکل یکنواختی می پوشانند اثر آرام بخشی دارند زیرا فشار عمقی به شکل منظم و یکنواختی در سطح بدن ایجاد می گردد. 

7-در گیر کردن کودک در بازی  با  بافتهای ناخوشایند برای دوره های زمانی کوتاه  و در یک شیوه غیر تهدید کننده. تلاش کنید زمانی که کودک در حال انجام این تمارین است دشواری و مدت زمان را به آرامی  افزایش دهید.  برای مثال تراشیدن و پاک کردن کِرم ،چسب، ماسه و برنج خشک از روی سطح صاف یا نا هموار.

8-کودکتان برای تنظیم حساسیت حسی غذای ترد را در دستان خود نگه دارد.  اینکه او بداند برای نگه داشتن این خوراکی در دستانش چه اندازه فشار لازم است و یا با چه مقدار فشاری ممکن است این خوراکی خرد و یا شکسته شود موجب می شود که او درک کاملی از تن آگاهی ،حرکات و موقعیت های بدنی خود داشته باشد. این خوارکی ترد حس ششمی را که به آن پروپریو سپتیو می گویند تسهیل می کند.

9-جدا کردن بافتها در زمان غذا خوردن. برای مثال خوراکی که به کودک ارائه می کنید یا مایع یا جامد یا نیمه جامد باشد و مخلوطی از هر کدام از این موراد نباشد.به علت اینکه بافت متناقض میتواند موجب برانگیختگی دفاع حسی گردد.

10-تلاش برای انجام فعالیتهای سرگرم کننده مانند:

  • بازی با خمیر و ماسه.
  • یافتن اشیائی که در ماسه یا نخود و لوبیا نپخته پنهان شده اند.
  • با انگشت نقاشی کشیدن  روی ماسه  و یا  آرد. البته می توان از بافتهای متفاوت نیز استفاده نمود.
  • مالیدن حوله به بدن بعد از یک حمام داغ( به شکل سریع و محکم)
  • بازی با  کف و رنگ و غیره در وان  و یا در جایی که می توان سریعاً آنها را تمیز نمود.
  • ماساژ اندام بدن با لوسیون.

11-یک کار درمانگر می تواند شما را در پروتوکل برس زدن ویلبرگر که هدفش کاهش حساسیت دهانی است، راهنمایی کند. پروتکل ویلبرگر یک برنامه درمانی طراحی شده  توسط پاتریسیا ویلبرگر برای کاهش حساسیت لمسی و حسی است (مطالب مربوط به این پروتکل را می توانید در آینده نزدیک در همین سایت مطالعه نمایید)

12-یک کودک  با دفاع لمسی و حساسیت  لازم  است که خدمات کار درمانی دریافت نماید. حساسیت  لمسی اغلب بخشی  از یک مشکل بزرگتر به نام اختلال پردازش حسی است.یک کار درمانگر  می تواند به کودکتان کمک کند که حساسیت حسی اش را برای بهتر نمودن عملکرد روزانه در همه حیطه ها بهبود دهد. کار درمانگر تجارب لمسی را به آرامی  و به تدریج به کودک ارائه می نماید تا او را آماده تجربه نمودن نماید.به منظور دستیابی به رشد مناسب در فرایند رسش و رشد مهارتهای اجتماعی، لازم است که دفاع حسی و میزان آن  درکودکان مشخص گردد.