Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز82
دیروز1881
هفته10909
ماه42393
کل بازدیدها356146

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

میکروRNA ها و اُتیسم

برگردان: وجیهه نقیان فشارکی(درمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

دگرگونی ذراتRNA در نواحی اجتماعی و شنیداری مغز افراد اُتیستیک(اوتیستیک)

RNA

ناحیه اجتماعی : محققین میزان ذرات RNA  را در شیار بالایی(sts) و قشر شنیداری اصلی(pac) که در ناحیه مربوط به اُتیسم در مغز هستند اندازه گیری کردند.

افراد اُتیستیک در کنترل میزان میکرو RNA یا همان ذرات رمز گردانی نشده RNA در قسمت های اجتماعی پردازش صوتی مغز متفاوت هستند.

میکرو RNA ها به RAN های پیام رسان که کد دهی پروتئینی  دارند می چسبند و ترجمه آن پیام را از بین می برند. براین اساس هر miRNA  می تواند درکار تولید چندین پروتئین اختلال ایجاد کند.

 به وسیله ژن های كدكننده پروتئین، ژن های  DNA به شكل  RNA  نسخه برداری می شوند. این  RNA  پیام رسان پس از پردازش، به واحدهای سازنده پروتئین در سلول وارد می شود.و در اینجا اطلاعات آن برای ساختن نوع خاصی از مولكول پروتئین مورد استفاده قرار می گیرند. miRNA ها RNA های کوچکی هستند که به طور جزئی مکمل رشته‌های  RNAهای پیام‌رسان هستند. اتصال یک miRNA به یک پیام می‌تواند ترجمه آن پیام را ازبین ببرد و بدین وسیله ازهم‌ پاشیدگی mRNA را سرعت ببخشد.

مطالعات کالبد شکافانه مغز نشان داده است که برخی miRNA در افراد مبتلا به اُتیسم متفاوت رفتار می کنند. در تحقیق جدید ، پژوهشگران مغز جسد  10 فرد مبتلا به اُتیسم و هشت نفر دیگر به عنوان گروه کنترل با سن 4 تا 60 سال مورد بررسی قرار دادند.

محققین میزان miRNA  افراد اُتیستیک را در مقایسه با گروه کنترل در قشر شنیداری اصلی که وظیفه پردازش اصوات را بر عهده دارد و شیار بالایی (STS)که قسمتی از مغز برای جمع بندی ورودی های حسی و اشارات اجتماعی است اندازه گیری کردند.

از 5000 مورد miRNA در افرادی که در خود ماندگی داشتند دریافتند که سه miRNA  در این نواحی نا منظم توزیع شده اند.

به ویژه اینکه  mir- 4753- 5p و mir- 513a-5p در سطوح بالاتر sts یافت شدند و mir-1 در سطوح پایین تر به نسبت گروه کنترل قرار داشت.  در قشر شنیداری اصلی ، miR- 664- 3p و mir4709- 3p افرادی که اُتیستیک بودند در سطوح بالاتر و mir-297 در سطوح پایین تر نسبت به گروه کنترل قرار داشت. طبق این پژوهش این تفاوت ها ارتباطی به سن افراد ندارد.

بردلی اندر پژوهش یار آزماشگاه سینتیا شومان دانشگاه کالفرنیا عنوان می کند سه miRNA موجود در شیار بالایی (STS) و قشر شنیداری اصلی (PAS)که رفتار متفاوتی داشتند  در 36 گذر گاه گسترده شده اند و این گذرگاه ها را  بر اساس وظایف به چهار دسته تقسیم می کند. در افراد اُتیستیک miRNA شیار بالایی (STS) در گذرگاه  علامت دهی انسولین  ، ایمنی ، چرخه سلولی واز همه جالب تر در علامت  دهی مغزی به صورت نامنظم توزیع شده اند.

اندر می گوید: ((بسیاری از اینها مربوط به عملکرد سیناپس و انتقال دهنده های عصبی است)).

miRNA نیز در قشر شنیداری اصلی(PAS) به شکل نامنظم توزیع شده اند و در گذرگاه های علامت دهی عمومی تری دیده شده اند از جمله در  mTOR گذرگاهی مرتبط با سرطان  و سندرم x شکننده .