Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز2002
دیروز1941
هفته5773
ماه37257
کل بازدیدها351010

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

مشاهیر نوین اُتیسم(اوتیسم)

افراد مشهور دارای اُتیسم

برگردان:رقیه گلستانی(درمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

     برای بسیاری از افراد مشهور در جامعه‌ی اُتیسم (غرب) می توان سهم فراوانی در درک جهان ازاختلالات گسترده‌ی اُتیسم(اوتیسم) قائل شد. چه اینگونه افراد بینش‌هایی را در مورد تفکر و پردازش افراد دارای اُتیسم(اوتیسم) پیشنهاد کنند یا اینکه آنها اثر فوق العاده‌ای را خلق کنند، هر دوی اینها با هم و یا یکی از اینها، و بعلت اختلالاتشان، این افراد برای والدین و کودکان در این گستره الهام بخش می‌باشند.

13 فرد مشهور در این گستره

تِمپِل گرَندین (Temple Grandin)Temple Grandin

Temple Grandin   نویسنده‌ی موفقی است که در سن دو سالگی بیماری اُتیسم در او تشخیص داده شد. علاوه براینکه ایشان استاد علوم حیوانی و طراحی امکانات مدیریتی انسانی برای دام است، خانم دکتر Grandin چندین کتاب درباره‌ی اُتیسم(اوتیسم) و تجربه‌هایش بهمراه چندین کتاب در مورد مدیریت حیوانات نوشته است. او استنباط مخصوص به خودش را همراه با پردازش ذهنی نابهنجار عصبی‌اش، به عنوان دارایی‌هایش پذیرفت و دیگر افراد دارای اُتیسم(اوتیسم) را هم به این طرز تفکر تشویق کرد.

توماس اِی مَکین (Tomas A.Mckean)

Tomas A.Mckean او بعلت از خودگذشتگی‌اش نسبت به افراد و خانواده‌هایی که تحت تأثیر اختلالات پیشرفته‌ی فراگیر بودند، فرد معروفی در میان جامعه‌ی اُتیسم(اوتیسم) می‌باشد. در سال 1979 وقتی مَکین 14 ساله بود، اُتیسم در او تشخیص داده شد و او در یک ساختمان ویژه‌ی روانپزشکی بمدت 2 سال بعد از وجود تشخیص بیماری بستری شد. تجریبات او، او را تبدیل به فردی کرد که طرفدار افراد دارای اختلالات گسترده‌ی اُتیسم(اوتیسم) باشد. مکین دو کتاب نوشته است و سخنرانی‌های متعددی همراه با مصاحبه‌های زیادی در مورد اُتیسم(اوتیسم) داشته است.

دونا ویلیامز (Donna Williams)

    Donna Williams  هنرمند استرالیایی ونویسنده‌ای است که خود را "Kimes Thelic"  “متفکر” می‌شناسد. او بینش‌هایی را در پردازش ذهنی و اینکه چگونه این امر می‌تواند از فردی به فرد دیگری متفاوت باشد، پیشنهاد می‌کند. او نویسنده‌ی پرفروش‌ترین کتاب به نام (هیچ‌کس ، هیچ‌کجا) می‌باشد.

کیم میلِر

    کیم میلِر Kim Miller هنرمند با استعدادی است که به افراد کمک کرده است تا تجربه‌ی فرد مبتلا به اُتیسم را درک کنند همانگونه که این تجربه به ارتباط، روابط میان فردی و هنرهای بصری مرتبط می‌شود. Kim  به همراه مادرش Ellen Miller ، در سخنرانی‌های زیادی درباره‌ی اُتیسم(اوتیسم) صحبت می‌کنند.

اِستفان شُر (Stephan Shore)Stephen Shore

    Stephan Shore در میان افراد زیادی در جامعه‌ی اُتیسم به شهرت رسیده است. اِستفان تا سن چهارسالگی بدون کلام بود و پزشکان پیشنهاد کردند که باید  در بیمارستان بستری شود. با راهنمایی والدینش و حمایت استادان از خودگذشته و متعهد، اِستفان پیشرفت کرد تا اینکه سرانجام کتاب “آنطرف دیوار” را نوشت که شامل تجربیات شخصی‌اش درباره‌ی اُتیسم(اوتیسم) و علائم Asperger می‌باشد.  اوبه پیشرفت خود ادامه داد به صورتیکه اکنون وی را به عنوان نیروی محرکه‌ای درون جامعه‌ی اُتیسم و بعنوان یک تحصیل کرده و سخنران می شناسند.

دانیل تِمِت

    Dannial Temmet، دانشمند ریاضی دان، نویسنده و استاد است که در مستند “پسری با ذهنی فوق‌العاده” برجسته شد.او توانایی خاصی برای توصیف اینکه چگونه ذهنش عمل می‌کند داشت و بینشی را در مورد مسائلی که شامل پردازش حسی، زبانی و کنش و واکنش‌های اجتماعی در افراد اُتیستیک(اوتیستیک) می‌شود، ارائه می‌دهد.

دَریل هانا، بازیگر، Daryl Hannah

    براساس مجله‌ی  هافینگتُن پست، بازیگر دَریل هانا، درکودکی به عنوان کودک مبتلا به اُتیسم(اوتیسم) شناخته شد. پزشکان او به والدینش پیشنهاد کردند که او را بستری کنند، اما به جای اینکار، آنها با هانا کار کردند تا به او کمک کنند بر بسیاری از چالش‌هایش غلبه کند. وی اکنون به عنوان یک بزرگسال شهرت را ناراحت کننده می خواند و وقت خود را به فعالیت‌های محیطی اختصاص می دهد.

هیکاری اُو

    آهنگساز ژاپنی، Hikari Oe با بیماری فتق مغزی و ناتوانایی‌های پیشرفته‌ای که شامل اُتیسم(اوتیسم) می‌شودبدنیا آمد. هر چند او تقریباً بی‌کلام بود و چالش‌های اساسی در حوزه‌ی مهارت‌های روزانه داشت، توانایی بالایی در حوزه‌ی موسیقی داشت، بعنوان شکلی از درمان والدین او در ابتدا به او درس پیانو دادند ، اما توانایی خاص او برای آهنگسازی خیلی زود آشکار شد. او چندین آهنگ کلاسیک قوی ساخته است و چندین CD ضبط کرده است.

تیم پیج

    منتقد و برنده‌ی جایزه‌ی موسیقی درآمریکا و همچنین نویسنده‌ی "Tim Page"  از اظهارات خود درباره اینکه فردی دارای علائم Asperger است در صفحه‌ای در روزنامه‌ New York Times دفاع کرد. آقای Page تا زمان بزرگسالی از این تشخیص اطلاعی نداشت تا وقتی که او شروع کرد به جستجوی توضیحاتی برای چالش‌های خاص مربوط به خودش و توانایی خاص خود. او خاطراتش را به نام بازی موازی  درباره‌ی تجربیاتش در گستره‌ی اُتیسم ، به چاپ رساند.

مَت سَوِج

    نابغه‌ی موسیقی جاز (Matt Sawage) البته نه تا پیش از 3 سالگی ولی بعنوان فرد داری اختلال اُتیسم(اوتیسم) شناخته شد. او از چالش‌های پردازش حسی شدیدی بخصوص درمورد محرک‌های شنیداری رنج می‌برد. با کمک درمان یکپارچگی شنیداری شدید، سرانجام او قادر به تحمل شنیدن موسیقی و حتی دوست داشتن آن شد.  او آلبوم اول خود را در سن  7 سالگی ضبط کرد و با آهنگسازی آثار خودش و نوشتن و ضبط شعرهایش در سن 17 سالگی ادامه دارد.

جیمز دورین

    نوازنده و خواننده آمریکایی  "James Durin" مبتلا به سندروم آسپرگر (Asperger) تشخیص داده شد.  او در مصاحبه ها  طرز فکرش را با دیگران به اشتراک می‌گذارد و عنوان می کندکه اختلال گسترده‌ی اُتیسم جاده‌ی مسدودی برای موفقیت نمی‌باشد. او احساس می‌کند بیماری اُتیسم (ASD) او بیشتر ازاینکه ناتوانی باشد، سرمایه است و پیشنهاد می‌کند که افراد اُتیستیک(اوتیستیک) در این حوزه اهداف خودشان را همراه با تعریفشان از موفقیت خلق کنند.

جان اِلدِر رُبیسان

    John Elder Robison نویسنده‌ای است که برای کتاب خاطرات پرفروشش درباره‌ی زندگی با افرادJohn Elder Robison دارای بیماری آسپرگر ( ASperger )به نام  در چشمهایم نگاه کن، معروف می‌باشد. همچنین او دو کتاب دیگر نوشته است که دیدگاههایی را برای خانواده‌هایی که در حال زندگی با کودکانی در این گستره می‌باشند، پیشنهاد می‌کند. استفاده‌ی او از شوخ‌طبعی و توجه او به جزئیات باعث شد کتابهایش درمیان افراد neurotypical به اندازه‌ی افراد دارای اختلالات گسترده‌ی اُتیسم معروف شود.

جِری سِین فِلد

    به گفته مجله‌ی هافینگتُن پست، سین فلد در مصاحبه‌هایش گفته است که معتقد است او در گستره‌ی اُتیسم(اوتیسم)قرار دارد.  او چالش‌های اجتماعی را نقل قول می‌کند و تمایل به تفکر دقیق دارد و اینها دلایلی است برای اینکه او فکر می‌کند که ممکن است چند نمونه از علائم اُتیسم(اوتیسم) را داشته باشد. البته هیچ مدرکی دال بر اُتیستیک(اوتیستیک) بودن سین فلدوجود ندارد.