Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز72
دیروز1881
هفته10899
ماه42383
کل بازدیدها356136

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

فعالیت مغزی و رشد زبانی کودک اُتیستیک

فعالیت مغز در نوزادان و کودکان نو پا که مبتلا به اتیسم تشخیص داده شدند  می تواند ظرفیت آنهارا برای رشد  زبان در سال های بعد نشان  دهد.

زینب احمدی(پژوهشگر و سردرمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

 040915 Autism THUMB

چرا بعضی از کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم (ASD) در توسعه زبان برتری داشته در حالی که دیگران ندارند ؟

یک مطالعه جدید در سال 2015 میلادی اختلاف نظر در مورد اینکه  برخی از کودکان  توانایی های مکالمه قوی داشته   و برخی دیگر اصلا صحبت نمی کنند را مورد بررسی قرار داده است.

محققان کشف کردند که فعالیت عصبی در مناطق حساس زبان در  مغز  کودکان نو پا اُتیستیک که قابلیت های زبان آنها خوب رشد کرده نزدیک به نرمال است . این تقریبا در نوجوانان اتیستیک که بعدها مهارت های زبانی ضعیف داشتند  وجود نداشته است.

به طور معمول در کودکان نو پای در حال رشد ، واکنش مغزبه  زبانی  که با کودک در حال خواب حرف زده می شود می تواند   نمرات زبان آنها  را در سالهای بعد  پیش بینی  کند به طور معمول، وقتی پاسخ مغز به زبان در ابتدا خوب باشد سطح رشد زبان کودک در سالهای بعد بهتر است .

در این مطالعه، تیم تحقیقاتی نشان داد که مناطق  حساس زبان در مغز  کودکان نو پا که اتیسم وهمچنین مهارت های زبانی ضعیف دارندبه خوبی فعال نیست  . کودکانی که  در این مطالعه فعالیت مغزی آنها بهتربود و قتی  بعدها  اتیسم تشخیص داده شد ند نتایج  زبان بهتری در سنجش داشتند

 "  Lombardo " می گوید مطالعه ما مهم است، زیرا این یکی از اولین مطالعات در مقیاس بزرگ برای شناسایی پیش سازهای عصبی اولیه است که کمک به تفکیک ظهور و ناهمگنی بالینی مربوطه به زبان اولیه در کودکان نو پای اتیستیک می کند .چرا برخی از کودکان نو پا با ASD بهتر می شوند و زبان آنها خوب رشد میکند در حالی که برخی دیگر این طور نیستند؟ این  یک  راز است که  حل کردن آن اهمیت زیادی دارد

"کشف به موقع و زود هنگام  پایگاه های عصبی مربوط به  مسیرهای رشدی متفاوت  می تواندبه یافتن  مسیر های جدیدی  برای کشف  علل و درمانهای مخصوص  به زیر گروه اتیسم کمک کند .

آیا این به معنااست  که خواندن داستان برای کودک اتیستیک در حال  خواب می تواند به رشد بهتر مهارتهای زبانی او کمک کند ؟

Courchesne " از دانشگاه کالیفرنیا درپاسخ می گوید:این یافته ها پیش بینی می کند که  کودکان نو پا اتیستیک که مناطق حساس زبانی مغزشان  به طور عادی فعالیت می کند در سنین اولیه می توانند از محرکهای زبانی زیادی بهره مند شوند، اما ما از این مطالعه دقیقا نمی توانیم بفهمیم که کدام محرک زبانی می تواند بهترین باشد .وی می افزاید تیم تحقیقاتی  می خواهد به انجام تحقیقات بیشتر در مورد این موضوع بپردازد .

داستان گفتن در زمان خواب و اسکن مغز

به عنوان بخشی از پژوهش، محققان در 103 نوزاد و کودک نوپا 1تا 4 ساله را مورد مشاهده قرار دادندکه  از آنها 60کودک اُتیستیک و43نفر کودک عادی بودند  که  19 نفر از  آنها دارای تاخیرات رشد زبانی و24نفر باقی مانده  کودکان با رشد عادی بودند .

محققان فعالیت مغز کودکان را در حالی که خواب بودند با (FMRI)  مورد بررسی قرار دادند  در طول اسکن، بچه ها به داستان هایی که  با صدای بلندبرای آنها خوانده می شد گوش می دادند .

محققان این کودکان را به مدت یک سال مورد مشاهده قرار دادند تا  ببینید که چطور  مهارت های زبانی آنها رشد کرده است  آنها دریافتند که کودکان ASD که نتایج زبانی خوبی داشتند  فعالیت در مناطق  حساس زبانی مغز آنها  در طول مطالعه، نرمال  نشان داده شده  است. کسانی که نتایج  زبانی ضعیفی داشتتند در اصل فعالیت مناطق حساس زبانی مغزشان در دوران کودکی و نوپایی فعالیت زیادی نداشته است .

در مرحله بعد، محققان  بعضی  آزمون های  رفتاری را انجام دادند و باز به همان نتایج دست یافتند . آنها می گویند که اسکن و آزمونهای رفتاری هر دو  با هم می تواندبه   پیش بینی نتایج رشد زبان کمک کند.

سودمند بودن  آزمونهای  زبانی اولیه

کارن پیرس، معاون مدیر مرکز اتیسم دانشگاه کالیفرنیا  می گوید: بسیاری از والدین می خواهند بدانند زمانی که  کودکانشان  ASD تشخیص داده میشوند چه چیزی را در پیش رو دارند . او می افزاید که: با استفاده از ارزیابی رفتاری و پزشکی می توانند نشانه هایی از ظرفیت رشد زبانی کودکان را از خانواده ها دریافت کنند .

" پیرس می گویید :این می تواند از نظر عملی و کاربردی برای خانواده ها بسیار سودمند باشد. روشهای فعالیت عملکردی تا اندازه ای  می تواندکسانی که آمادگی  درمان دارند را نشان دهد . اگر یک کودک نو پا مبتلا به اختلال طیف اُتیسم با فعال سازی قوی مغز در مناطق زبان شناسایی شده باشد ، پس  پیش بینی من این است که این کودک نو پا برای درمان برتری داشته  و یک نتیجه طولانی مدت خوب دارد . "