Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز2002
دیروز1941
هفته5773
ماه37257
کل بازدیدها351010

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

علت عدم واکنش به گفتار در اختلال اُتیسم(اوتیسم)

چرا کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) واکنشی به گفتار ندارند؟

برگردان:شیداکاویان(درمانگر مرکز اتیسم اردیبهشت)

 Psts

 

کودکان اتیستیک ممکن است نتوانند همانند دیگر انسان ها گفتاررضایت بخشی داشته باشند زیرا ارتباط ضعیفی بین مراکز تشخیص وپاداش صدا در  مغز آن ها وجود دارد.

انتقال ایده های خود در جلسه ای در محیط کار٬درگیر شدن با دوستان و خانواده همه به بخش کلیدی زبان و گفتار ,در زندگی روزمره اشاره دارد بنابراین استفاده آسان از زبان نیاز به مهارت های مسلم آن دارد. توسعه ومهارت های زبان در زندگی افراد مبتلا به اتیسم(اوتیسم) وفهمیدن احساسات ومقصود آن ها در گفتار بسیار دشوار می باشد.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد دریافته اند که در مغز کودکان اُتیستیک محل شناسایی تشخیص گفتار وپاداش, بسیار متفاوت تر از مغز انسان عادی است.دانیل آبرامز دانشجوی مقطع دکترا در روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه استنفورد طبق مطالعات خود بیان کرد که برخلاف کودکان دارای رشد عادی ٬کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) اغلب خشک و بی عاطفه هستند.به طور متوسط نوزادان عادی به شدت جذب مکالمه می شوند اگر چه آن ها هیچ عقیده ای در مورد آن مکالمه نداشته باشند اما در مقابل کودکان اتیستیک نسبت به گفتوگو پاسخی نمی دهند.

آبرامز بیان می کند این بی علاقگی به گفتار بخاطر کمبود ارتباط و توجه جداگانه است.واین یک معما باقی مانده است که چرا کودکان اتیستیک نسبت به گفتار ویا سخنرانی بی توجه و غیر حساس هستند.

 محققان به تازگی مغز کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) را با کودکان عادی مقایسه کردند.آبرامز بیان می کند که به طور خاص ما می خواهیم بدانیم که آیا تفاوتی میان این دو گروه وجود دارد.

آبرامز بیان میکند که مسیر پاداش در مغز کودکان اتیستیک در مقابل کودکان عادی مشخص نیست و یک سری از ساختارهای مغزی نشان می دهد که مغز کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) بین صدای انتخابی از مغز و مسیر پاداش که برای پیش بینی و تجربه پاداش, حیاتی است ضعیف است.

واکنش ما به فکر کردن و گوش دادن موسیقی ویا خوردن شکلات و انواع فعالیت های لذت بخش, مسیر پاداش در مغزمان را فعال میکند.یک واکنش مشابه باید در کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) هنگام شنیدن مکالمه باشد که تا کنون به ندرت مشاهده شده است.

آبرامز بیان می کند که این نتیجه هیجان انگیز نشان می دهد که شدت اختلال در مدار پاداش در مغزمی تواندیک جز کلیدی برای عدم حساسیت گفتار در کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) باشد.

علاوه بر این آبرامز بیان می کند که این اتصال ضعیف بین صدای انتخابی و قشر آمیگدال که تفسیر محتوای عاطفی در انتقال پردازش احساسات را به عهده دارد در مغز کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) مهم است زیرا ممکن است توضیح دهد که چرا کودکان مبتلا به اتیسم اغلب  در این زمینه مشکل دارند.در کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) مسیر بین قشر صدای انتخابی مراکز پاداش مغز وآمیگدال به عنوان یک پل ارتباطات ضعیف نشان داده شده است.

آبرامز بیان می کند در یک توصیه ی منطقی تلاش برای ایجاد گفتار هیجان انگیز٬ جذاب و با ارزش می تواند از طریق بازی های گفتاری که می تواند موجب تعامل و تشخیص هرچه بهتر صداها در کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) شود قابل تصور است.

محققان در  یک مطالعه تصویربرداری MRI اسکن از 20کودک مبتلا به اتیسم(اوتیسم) و19 کودک عادی که سن و هوش همسان داشتند مقایسه کردند. ازاینMRI  ها محققان توانستند یک ارتباطی با الگوی مغزی در شیار گیجگاهی PSTS)) صدای انتخابی در مغزمبتلایان به اتیسم(اوتیسم) ترسیم نمایند. در این تصویر نگاری های مغزی به وضوح  ارتباط ضعیف بین PSTS)) نیمکره راست و آمیگدال  در کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) مشاهده می شود.

آبرامز بیان کرد در بسیاری از مطالعات ارتباط نابجای مغزی کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) مشاهده می شود که این مهم را میتوان یک نشانه مهم مغزی در این اختلال تصور نمود.

در حالی که این یافته ها یک نشانه امیدوارکننده در مورد تفاوت بین کودکان مبتلا به اتیسم(اوتیسم) وهمسالان خود است اما متاسفانه چرایی این تفاوت هنوز کشف نشده است وآبرامز بیان می کند که این یک سوال مهم برای تحقیقات آینده است.