Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز2002
دیروز1941
هفته5773
ماه37257
کل بازدیدها351010

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

ریسک ابتلای به اتیسم و سن والدین

خطر ابتلا به اُتیسم(اوتیسم) با افزایش وتفاوت سنی والدین

برگردان:زینب احمدی(پژوهشگر و سردرمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

140226165303 1 900x600 

 یک مطالعه جدید در سال جاری میلادی نشان می دهد که تفاوت سن  والدین  یک کودک می تواند خطر ابتلا به اتیسم(اوتیسم)را افزایش دهد .

طبق بزرگترین مطالعه  که روی کودکان اتیستیک انجام گردیده ,احتمال داشتن یک کودک اتیسم با اختلاف سنی والدین بالا می رود .

در یک تحلیل بر روی بیش ازپنج میلیون وهفتصد هزار کودک در پنج کشور در سراسر جهان، محققان دریافتند  احتمال ابتلا به  اتیسم در کودکان با پدر و مادر مسن تربه نسبت کسانی که از مادران نوجوان  متولد شده اند، افزایش می یابد.

در این مطالعه از طریق ایجاد ارتباط با ثبت بهداشت و درمان ملی در پنج کشور، بزرگترین مجموعه داده در جهان برای تحقیق به عوامل خطر ابتلا به اتیسم را به وجود آمد  - این میزان اطلاعات  به محققان اجازه می دهد ارتباط  بین سن والدین و  اتیسم را با وضوح بسیار بالاتر از یک میکروسکوپ بررسی کنند.

برای این مطالعه، محققان به منظور ارزیابی میزان اتیسم 5766794کودکان متولدشده  دربین سالهای  1985 تا 2004. درکشور های  دانمارک، فلسطین اشغالی، نروژ، سوئد و استرالیای غربی  با استفاده از برگه های سلامت ملی ثبت شده متوجه شدند بیش از 30000نفر از این کودکان با اختلالات رشدی تشخیص داده شدند .

با این مطالعه پژوهشگران متوجه شدند  که در  میان کودکان متولد شده با پدران بالای 50 سال  ، میزان اتیسم 66 درصد بیشتر  از بچه ها یی است که پدران آنها 20سال  داشتند  در همین حال، میزان اتیسم در کودکانی که پدران آنها  40ساله بودند  28 درصد بالاتر بود.

برای مادران، میزان اتیسم 15 درصدبیشتر از کسانی بود که درسن 40سالگی مادر شدند و  18 درصد در مادران نوجوان بالاتراست در مقایسه با زنانی که در 20سالگی مادر شدند .

همچنین دریافتند میزان اتیسم آنجایی که شکاف سنی زیادی بین کودک و والدین وجود دارد زیاد می شود . بالاترین  میزان خطرابتلا به اتیسم  در کودکان متولد شده از پدران که سنین 35 تا 44ساله  بودند و مادرانی  که حداقل 10 سال جوان تر بودند مشاهده شد

. "این نتایج نشان می دهد که مکانیسم های متعددی در  ارتباط بین سن والدین  و خطر ASDسهیم هستند ،"

با وجود اهمیت سن پدر و مادر به عنوان یک فاکتور مهم برای ابتلا به اُتیسم اما محققان متذکر این نکته مهم هستند که معمولا بسیاری از کودکانی صرف نظر از سن والدینشان مبتلا به  اختلالات رشدی هستند .