Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز74
دیروز1881
هفته10901
ماه42385
کل بازدیدها356138

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

تست تشخیص چهره برای کودکان اُتیستیک

تستی که توانایی بچه ها را در تشخیص چهره ها ارزیابی می کند

مریم کلنات(درمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

 این تست از بچه ها می خواهد که چهره ها را به خاطر بسپارند و سپس آنها را از بین جفت تصاویر پیدا کنند .

تطبیق تست شناسایی چهره بزرگسالان برای بچه ها ، پیشرفت توانایی های بچه ها را آسان تر نشان می دهد . این تست جدید در پژوهشی که در مجله نورو سایکولوژی منتشر شده ، شرح داده شده است .

افرادی که مبتلا به اُتیسم هستند اغلب در شناخت چهره ها  دچار مشکل اند و ترجیح می دهند از نگاه به چشمان دیگران اجتناب کنند . این مساله می تواند در مشکل این افراد در آموختن الگوهای اجتماعی سهیم باشد .

بسیاری از تست های موجود برای ارزیابی مهارت های شناسایی چهره ی کودکان نقص هایی دارد . مثلا بعضی از آنها شامل عکس هایی است از اشخاصی با موهایی که ممکن است مشخص تر و قابل شناخت تر از ویژگی های چهره ای شان باشد . یا اینکه از بچه ها می خواهند که چهره های همانند را از میان یک مجموعه تصاویر پیدا کنند به جای اینکه یک چهره را از حافظه خود بیابند .

برای ایجاد یک تست بهتر ، پزوهشگران تست حافظه ی چهره کمبیریج را که برای بزرگسالان استفاده می شد برای بچه های بین ۵ و ۱۲ سال تعدیل کردند .

نوع بزرگسالان از شرکت کننده ها می خواهد چهره های بدون مو و بدون بدن مردان جوان سفید پوست را به خاطر بسپارند و سپس چهره ها را از میان گروه هایی از چهره های ناشناس پیدا کنند . آنها چهره ها را از زاویه های متعدد و در شرایط نوری متفاوت می دیدند و در پایان باید نوع عکس هایی را که دستکاری شده اند تا مبهم و نامشخص به نظر برسد تشخیص دهند .

برای انطباق ، پژوهشگران از ۲۸۲ بچه بریتانیایی خواستند تا چهره های کمتری نسبت به بزرگسالان به خاطر بسپارند و به آنها زمان بیشتری برای به خاطر سپردن دادند و از آنها خواستند چهره ی مورد نظرشان را از میان چهره های ناشناس کمتری پیدا کنند . آنها چنین جملات تشویق آمیزی مانند « کار خوبتو ادامه بده » به تست اضافه کردند . بچه ها هر قدر بزرگتر بودند تست را بهتر انجام دادند ولی برعکس بچه های کوچکتر خیلی تلاش ننمودند .

در دور دیگری از تست ،۴۴ بچه با بیماری اُتیسم بدتر از ۴۴ نفرگروه کنترل عمل کردند . هر قدر اُتیسم بچه ها شدیدتر بود ، انجام تست آنها هم بدتر بود .

روی هم رفته ، پژوهشگران می گویند این نتایج حاکی از این است که این تست می تواند پیشرفت بچه های اُتیسم را مادامی که مهارت های شناخت چهره را یاد می گیرند ، نشان دهد .