Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز2020
دیروز1941
هفته5791
ماه37275
کل بازدیدها351028

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

تاثیرجوانه بروکلی براختلال اُتیسم

بررسی تاثیرجوانه های کلم بروکلی براختلال اُتیسم(اوتیسم)

مریم کلنات(درمانگر مرکز اُتیسم اردیبهشت)

Broccoli

جدید ترین رقیب در فهرست درمانهای غیر معمول اُتیسم ، یک ترکیب شیمیایی گرفته شده از جوانه های کلم بروکلی است.ترکیبی در جوانه های کلم برکلی وجود دارد که استرس اکسیداسیون و التهاب( که در فرایندهای مولوکولی، در اُتیسم رخ می دهد) را از بین می برد. اما برخی از کارشناسان هنوز به آن مشکوک اند.

بر طبق طرح مطالعاتی کوچک صورت گرفته، ظاهراً این عصاره مهارت اجتماعی مردان اٌتیستیک را بهبود بخشیده است. اما دانشمندان هشدار می دهند که به علت محدودیت جامعه آماری این طرح ، مطالعات چندان اعتباری ندارد.

این عصاره سرشار از سولفورفان است یعنی ترکیبی که بدن را در برابر فشار اکسیداسیون ، التهاب و آسیب ها محافظت می کند و همه این علائم در اُتیسم دیده می شود. سولفورفان " واکنش شوک گرمایی" ومکانیسم دفاعی سلولی را در برابر دما تحریک می کند. در بعضی از کودکان اُتیستیک در طول مدت تب و بیماری که منجر به واکنش شوک گرمایی هم می شود، بهبود رفتاری دیده می شود.

اندرو زیمرمن مدرس بالینی بیماری کودکان در دانشگاه پزشکی ماساچوست، اثر سولفورفان را در کاهش برخی از علائم اُتیسم بررسی می کند. زیمرمن در گروه پائول تالالای که 25 سال پیش سولفورفان را کشف و محصولات محتوی جوانه های بروکلی را عرضه می کردد، همکاری داشت. این گروه در شرکتی واقع در باتلیمور کار می کردند که محصولات حاوی عصار کلم بروکلی تولید می کند . تیم تحقیقاتی ، چهل فرد مذکر اُتیستیک از سنین 13 تا 27 سال را ثبت نام نمودند. 26 نفر آنها مقداری عصاره بروکلی را بطور روزانه بمدت 18 هفته دریافت کردند. باقی شرکت کنندگان نیز قرص پلا سیبو(بی اثر ودارونما) در یافت کردند.

 در این آزمایش شرکت کنندگان و مراقبین نمی دانستند که چه کسانی عصاره را دریافت کرده اند و چه کسانی دریافت نکرده اند. بنا به گزارش والدین وپزشکان، افرادی که عصاره را مصرف کردند، آنها در شرایط رفتاری مختلف ، از جمله: تعامل آنها با سایرین ، ارتباط کلامی ، پیشرفتهایی دیده شد و این رشد وپیشرفت  چهار هفته پس از پایان درمان از بین می رود. افراد گروه دارونما نیز پیشرفت چشمگیری داشتند. بر طبق گزارش آکادمی ملی علوم که در 13 اکتبر منتشر شد یافته های بدست آمده بر تاثیر بالقوه درمانی بروکلی اشاره دارد ولی محققان بر خلاف دستاوردهای عظیمی که در این زمینه بدست آورده اند ، هنوز محتاط هستند. به طوری که زیمرمن می گوید: " من در حقیقت تاکید می کنم که این مطالعه برای نشان دادن اعتبار خود به تکرار نیاز دارد."

برخی از محققان مستقل از این مطالعه نیز در جایگاه انتقادی مشابهی قرار دارند و خاطر نشان می کنند که درگروه کنترل ، یک واکنش غیر معمول جزئی به دارونماها نشان داده می شود. جان جای گارگوس ، مدیر مرکز تحقیقاتی و تفسیر اُتیسم دانشگاه کالیفرنیا واقع در ایروین اظهار داشت:من در حقیقت تاکید می کنم که این مطالعه برای تعیین اعتبارش به تکرار نیاز دارد. با این حال برخی معتقدند که این مطالعه ، درهای جدیدی را بروی تحقیق بر منشا مولکولی اُتیسم باز نموده است.

میلز جودیس، مدرس افتخاری بهداشت کودک در دانشگاه میسوری می گوید: " این مطالعه ، یک طرح مطالعاتی اکتشافی فوق العاده است." ونمونه یک تغییر در مطالعاتی که تشخیص مکانیسم های سلولی یا فیزیولوژیکی به وجود آورنده علائم اُتیسم را برعهده دارند، می باشد.

 در این مطالعه محققان از دو پرسشنامه برای ارزیابی رفتار " در فهرست رفتار های نابهنجار" استفاده نموده اند که این پرسشنامه ها به والدین داده می شود و فهرست رفتارهای نابهنجار ، زود رنجی ،  رخوت ، رفتار عادی و استاندارد، بیش فعالی ومقیاس پاسخ دهی اجتماعی و قابلیت های اجتماعی فرد را اندازه می گیرد. آنها همچنین از مقیاس بالینی جهانی برای تعیین شدت بیماری اُتیسم استفاده می کنند. آنها حدود معیارها را تعیین کرده و تست های4،10 و 18 هفته ای را در آزمایشات خود و 4 هفته پس از پایان آزمایش نیز تکرار نمودند. در طی 18 هفته ، تقریبا نیمی از شرکت کنندگان عصاره کلم بروکلی را دریافت کرده و بهبودی قابل توجهی در سطح عملکرد اجتماعی و ارتباط کلامی بر طبق معیار بالینی جهانی مشاهده شد. سطح عملکرد اجتماعی و ارتباط کلامی دو ویژگی اصلی اُتیسم است که از طریق درمانهای دارویی موجود، درمان نمی شوند.

زیمرمن خاطرنشان می کند : " تشخیص این ختلال عوض نمی شود بلکه بسیاری از ویژگی ها این اختلال است که تغییر می کند." تقریباً 60 درصد از شرکت کنندگان در گروه درمانی ، بهبودی در چکلیست رفتارهای ناهنجار داشته اند ولی تنها در 20 درصد از افراد گروه داروی پلاسیبو بهبودی مشاهده گردید. حدود 35 درصد از گروه درمانی در زمینه مقیاس پاسخ دهی اجتماعی پیشرفت داشتند ولی هیچ درصد بهبودی در این زمینه در  گروه کنترل مشاهده نشد. و سپس در 4 هفته پس از پایان این آزمایش مجدداً میزان پیشرفت افراد به سطح پایه خود برگشت.

 هیچ یک از شرکت کنندگان عوارض جانبی زیانباری نداشته اند. با این حال ، افراد گروه درمانی ظرف مدت 18 هفته آزمایش به طور متوسط 4 پوند(در حدود یک کیلو و نیم) وزن اضافه کردند. دو نفر از شرکت کنندگان گروه درمانی در طی یا مدتی بعد از آزمایش ، حمله صرع را تجربه کرده اند البته ، هر دونفر آنها سابقه حمله صرع داشته اند که قبل از آغاز مطالعه و بررسی به محققان نگفته بودند.

در راستای این مطالعه پژوهشگران اینگونه عنوان نموده اند که:

_ مکمل های غذایی ممکن است تا حدودی در درمان بیماری اُتیسم موثر باشد.

_ دارو ، معایب و نواقص اجتماعی موجود در سندرم ایکس شکننده را بهبود می بخشد.

_ بایستی ابزار های بهتری آزمایشات بالینی را ارزیابی کند.

_ آزمایشات بالینی درمان اُتیسم ، آنلاین اجرایی شوند.