Head

پژوهشها و تازه های اُتیسم

پرداخت اینترنتی شهریه

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به ریال:
توضیحات :
پرداخت از طریق درگاه شتاب

ورود اعضاء

مرا بخاطر بسپار

شمارشگر بازدیدها

امروز2051
دیروز1941
هفته5822
ماه37306
کل بازدیدها351059

اشتراک گذاری

Social FaceSocial InliSocial PintSocial TwitSocial Yout

اُتیسم و اضطراب

برگردان:شیدا کاویان(درمانگرمرکز اُتیسم اردیبهشت)

اضطراب و اُتیسم(اوتیسم)

Anxiety Autism

 مطالعه ای درمجله روانشناسی وروانپزشکی نشان می دهد که کودکان مبتلا به اُتیسم(اوتیسم) بسیارمضطرب هستند.

دراین مطالعه142کودک 10 تا 15 سال مبتلا به اُتیسم(اوتیسم)41٬ کودک bap73٬ کودک دوقلوی خاص و160 کودک سالم در گروه کنترل مورد بررسی قرارگرفته اند.  در این پژوهش همه گزارشات والدین براساس رفتار کودکانشان بود. به طورکلی گروه کنترل درحالت متوسط ازهمه جوانتر و ظریب هوشی بالاتری نسبت به افراد مبتلا به اُتیسم یا bap را داشتند( ویراستار:  bapیا فنوتیپ اُتیسم اصطلاحی است که برای بستگان غیر اُتیستیک افراد مبتلا به اُتیسم استفاده می شود که علائم و صفات  خفیفتری از این اختلال را از خود نشان می دهند).

با توجه به نتایج این تحقیق، والدین کودکان اُتیستیک درمقایسه باگروه کنترل ، برخی ازویژگی های این اختلال ازجمله اضطراب که شامل : اضطراب اجتماعی و حملات پانیک (هراس) هستند را از خود نشان می دهند.

حتی دوقلوها سطوح بالاتری از اضطراب اجتماعی ٬ اضطراب تعمیم یافته وپانیک رانسبت به گروه کنترل دارند.این نشان می دهدکه محیط و ژن مشترک کودکان مبتلا به اُتیسم(اوتیسم) آن ها رادرمعرض خطراضطراب قرارمی دهد.

این مطالعه همچنان ارتباط بین هوش بالا واضطراب اجتماعی دراُتیسم را تایید می کند. واین احتمال وجود دارد که برخی ازنگرانیهای این کودکان ناشی از دانستن مشکلات حاد خودشان می باشد.درمقابل کودکانی که ضریب هوشی پایینی دارند اضطراب جدایی بیشتری دارند واین احتمالآ به دلیل وابسته بودن به والدین خود می باشد. کودکان مبتلا به اُتیسم ٬ به ویژه آن هایی که رفتارتکراری دارند، نسبت به آن هایی که فقط علائم وسواس گونه اختلال اُتیسم را دارا می باشند احتمال بیشتری دارد که اضطراب را نیز از خود نشان دهند.

پژوهشگران عنوان می کنند که با توجه به پیچیدگی علائم این اختلال، بسیار دشوار است که بتوان اضطراب را از علائم هسته ای اُتیسم(اوتیسم) جدا نمود. ولی خبر خوب این است که بررسی 8 پژوهشی که در مجله کودکان منتشر شده است نشان می دهد، رفتار درمانی شناختی می تواند اضطراب راخود به خود کاهش دهد.